Vědci vymysleli nezničitelný beton

Zní to jako science fiction, ale zdá, že by to mohla být realita. Vědci z nizozemské univerzity si totiž myslí, že vědí stvořit beton, který si trhliny zacelí sám.

Beton může fungovat na podobném principu jako kost. Znamená to, že pokud se do něj přidají ty správné bakterie, může získat schopnost sám zacelit mikroskopické trhliny na svém povrchu. Tak to alespoň tvrdí Henk Jonkers z Technologické univerzity v nizozemském městě Delft.

Jelikož je nový nátěr starého betonu časově náročný a obnova staveb drahá, Jonkers se domnívá, že by bylo mnohem efektivnější do něj přimíchat bakterie a kalcium laktát jako jejich potravu.

Většina organismů nedokáže přežít v prostředí, jehož pH převyšuje hodnotu 10, jak je to i v typickém betonu. Bakterie adaptované na toto náročné prostředí však byly nalezeny v sodných jezerech v Rusku a Egyptě a jsou schopny změnit kalcium laktát v přírodní vápenec.

Tyto bakterie mohou v neaktivním stavu vydržet až 50 let. Když však do praskliny nateče voda, aktivují se, začnou konzumovat dostupný kalcium laktát a prasklinu znovu zacelí.